Meet the Special Education Staff

Michael Minor

Supervisor of Special Education/Principal

Kristin Szewczyk

Supervisor of Special Education/Principal

Sean Van Eman

Supervisor of Special Education/Principal

Stacy Adams

Paraprofessional - Level I

Joan Ball

Paraprofessional - Level I

Jamie Bane

Paraprofessional - Level I

Deborah Beck

Paraprofessional - Level I

Sharon Belesky

Teacher: Early Intervention Classroom

Diane Beregi

Teacher: Early Intervention Itinerant

Melanie Berklovich

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Leah Berry

Speech and Language Clinician

Pamela Beyer

Paraprofessional - Level I

Karen Bilconish

Teacher: Early Intervention Classroom

Denise Blakemore

Teacher: Early Intervention Itinerant

Constance Bloom

Paraprofessional - Level I

Gary Bole

School Psychologist

Nicole Bowser

Teacher: Hearing Support Itinerant

Natalie Boyd

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Paul Briczinski

Teacher: Health and Physical Education

Marybeth Capane

Paraprofessional - Level I

Carrie Cernetic

Teacher: Hearing Support Itinerant

Janet Cherup

Paraprofessional - Level I

Tammy Coles

Paraprofessional - Level I

Tracy Cooley

Paraprofessional - Level I

Kathleen Cowden

Secretary to Special Education Department

Nicole Criner

Teacher: Learning Support

Shannon Cuniak

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Mariah Custer

Teacher: Early Intervention Itinerant

Morgan Custer

Speech and Language Clinician

Sonya Dice

Teacher: Autistic Support

Wendi Dice

Paraprofessional - Level I

Amy Dillow

Training and Consultation Staff

Sally DiNunno

Teacher: Health and Physical Education

Holly Durigon

Teacher: Early Intervention Itinerant

Theresa Fernandes

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Walter Fort

Teacher: Hearing Support Itinerant

Tonia Fox

Secretary to the Outpatient Clinic

Kim Franks

Paraprofessional - Level I

Alice George

Early Intervention Service Coordinator

Carol Gilmer

Speech and Language Clinician

Brittany Gilpin

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Erin Goeckeler

Supervisor of Special Education

Norma Griffith

Teacher: Early Intervention Classroom

Kathy Grooms

Teacher: Early Intervention Itinerant

Saundra Harbaugh

Secretary to Special Education Department

Rodney Hardy

Training and Consultation Staff

Sandra Harris

Teacher: Early Intervention Itinerant

Ann Howes

Paraprofessional - Level I

Michelle Hrivnak

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Angela Kemerer

Teacher: Early Intervention Itinerant

Kayla Kerns

Speech and Language Clinician

Wilma King

Speech and Language Clinician

Lisa Kisner

Speech and Language Clinician

Tami Kite

Secretary to Special Education Department

Nicole Knee

Paraprofessional - Level I

Frances Kranik

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Trisha Kress

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Amy Kuiphoff

Teacher: Early Intervention Classroom

Gina Lawrence

Teacher: Early Intervention Itinerant

Melissa Lawrence

Teacher: Early Intervention Classroom

Chastity Layton

Teacher: Early Intervention Itinerant

Julie Lindsay

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Christy Little

Speech and Language Clinician

Melissa Loucks

Teacher: Early Intervention Itinerant

Jessica Lund

Teacher: Early Intervention Classroom

Karen Malizia

Speech and Language Clinician

Kristyn Malloy

Teacher: Hearing Support Itinerant

Laura May

Paraprofessional - Level I

Jeannine McCoy

Teacher: Hearing Support Itinerant

Rebecca McKenzie

Paraprofessional - Level I

Lily Mellott

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Terra Mick

Paraprofessional - Level I

Nancy Mitchell

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Stacey Nace

Teacher: Hearing Support Itinerant

Pamela Neill

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Seth Nicholson

Teacher: Early Intervention Itinerant

Walinda Nicholson

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Kristen Niehenke

Teacher: Visually Impaired Itinerant

Sarah Ogle

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Mary Ann Pegg

Paraprofessional - Level I

Yvonne Pinkney

Secretary to the Director of Special Education

Charity Ridenour

Teacher: Early Intervention Itinerant

Anastasia Ross

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Tracey Ross

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Patrick Sauritch

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Sarah Shipley

Speech and Language Clinician

Doreen Skerbetz

Teacher: Early Intervention Classroom

Jamie Smith

Teacher: Early Intervention Itinerant

Louise Sosnak

Speech and Language Clinician

Mark Strosnider

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Rikki Swaney

Student Information Specialist/Assessment Coordinator

Sarah Taube

Teacher: Hearing Support Itinerant

Scott Urbanek

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Jill Vail

Speech and Language Clinician

Kelly Vanassa

Teacher: Early Intervention Classroom

Tara Walker

Speech and Language Clinician

Nancy Weaver

Teacher: Early Intervention Classroom

Jessica Weber

Speech and Language Clinician

Deanne Wienk

Teacher: Multiple Disability Support

Heather Williams

Teacher: Early Intervention Itinerant

Lori Wiltrout

Speech and Language Clinician

Annamarie Wyland

Teacher: Therapeutic Emotional Support

Jennifer York

Teacher: Early Intervention Itinerant